Projekt českého letadla je před krachem

Nové české dopravní letadlo od společnosti Evektor, které mělo být největším projektem českého leteckého průmyslu v porevoluční historii, je nejspíš po smrti. Slíbené miliardové investice z Malajsie nedorazily a firmou zmítají vnitřní spory. Do projektu se už celkem nalilo dva a půl miliardy korun.

Výrobce letadel Evektor tak byl díky projektu malého dopravního letounu ve středu zájmu letecké veřejnosti. Malý dopravní letoun EV-55 byl přesně to, co mnohé regionální aerolinky sháněly. Evektoru EV-55 tehdy chyběla finální certifikace, se kterou měla pomoci malajsijská společnost Aspirasi Pertiwi, v jejímž čele stojí bývalý malajsijský premiér Mohammad Mahathir. Malajsijci přislíbili investici ve výši 200 milionů dolarů, tedy největší, jaká kdy z této asijské země do Čech připlula. Malajsijci mají nyní ve společností osmnáctiprocentní podíl a rozhodovací práva. Jejich podíl měl postupně růst až na 90 procent. O čtyři roky později ale letoun certifikaci stále nemá. „Výroba měla dnes běžet na plné obrátky, namísto toho nemáme certifikaci, nakoupené stroje zahálejí a špičkoví technici a konstruktéři od pozastaveného projektu odcházejí,“ říká Jaroslav Růžička, zakladatel Evektoru a jeden z autorů letadla EV-55. Opěvovaný malajsijský penězovod se zastavil a český výrobce se obává nejhoršího. Tím může být požadavek ze strany Česka na navrácení dotací, potřebné finanční prostředky ale Evektor nemá. Kromě státu do projektu investovalo také 17 českých firem.

Kromě vlastních auditů, které si nechal Evektor zpracovat, se celou situací začalo zabývat letos v únoru také Ministerstvo průmyslu a obchodu, které na vývoj poskytlo dotace. Protože se ale letoun nedostal do provozuschopné fáze, verdikt o navrácení dotací může být pro společnost likvidační. Otázkou však zůstává, co se stane s know-how letounu EV-55, jehož prodej by mohl zajímat případné věřitele.

/Zdroj: E15 2.5.2018, M.Tomeš/