Nový způsob recyklace elektronického odpadu

Vědci vyvinuli nový způsob, jak se zbavit množství elektronického odpadu, který moderní společnost produkuje v závratných objemech. Podle odborných odhadů jen v příštím roce hrozí, že celosvětově může dosáhnout hodnoty až padesáti milionů tun! Pro srovnání – v roce 2014 se na světové skládky a třídičky dostalo kolem 14,8 milionů tun elektronického odpadu v surovinové hodnotě 52 miliard dolarů! Největší obtíž přitom představují takřka všude využívané elektronické desky kombinované z plastových nosičů a obvodů z různých kovů.

Vědci z Riceovy university v Texasu navrhují zpracování tohoto odpadu v kryomlýně, tedy zařízení, které odpad před rozdrcením podchladí tekutým dusíkem. Takové rozmělní je pak vysoce účinné, zůstávají jen částice o velikosti dvacet až sto nanometrů. Prachová směs se pak zalije vodou, která se již postará o správné roztřídění. Materiály pak lze znovu použít, nic nepřijde nazmar.

Jak uvedl časopis „Materials Today“, Tiwaryho tým použil k recyklaci malý komerčně dostupný kryomlýn a metodu prokázali jako účinnou. Pokud se postup převedl do velkých měřítek, mohl by způsobit revoluci v recyklaci (a dost možná nejen elektronického) odpadu.

Zdroj: E15/2.4.2017