Čistá energie pro všechny Evropany

Evropská energetika se bude muset po roce 2020 vyrovnat s významnou změnou pravidel fungování celého odvětví. Evropská komise představila balíček chystaných opatření na přelomu listopadu a prosince roku 2016 a nazvala ho Čistá energie pro všechny Evropany. ČTK představila hlavní myšlenku evropského podzimního energetického balíčku, který si klade za cíl přesvědčit státy, že čistá energie je růstovým odvětvím a vyplatí se do ní investovat.

Soubor evropských návrhů cílí na omezení plýtvání energií, zvýšení podílu a lepší integraci obnovitelných zdrojů a postupné odstraňování dotací pro výrobu elektřiny z uhlí, ale chce také zajistit lepší fungování trhu s elektřinou. Evropská komise podle zprávy ČTK, kterou přebírala především odbornější internetová média, očekává investice veřejných i soukromých zdrojů až na úrovni 177 miliard eur ročně a vznik 900 000 nových pracovních míst.

Plastičtější představu o tom, kdo by měl z nových pravidel těžit a na koho naopak dolehnou, dotvořily doprovodné komentáře. Deník E15 oslovil Svaz průmyslu a dopravy, Skupinu ČEZ či Český plynárenský svaz a jejich hodnocení návrhů z Bruselu bylo víceméně kladné.

Skupina ČEZ vnímá pozitivně navrhovaná společná pravidla pro vnitřní trh s elektřinou, která ukládají, aby cena silové elektřiny pro konečného zákazníka byla stanovena na tržním principu prostém jakékoliv regulace cen. Špatné hodnocení v médiích dostal již dříve pranýřovaný plán povinného navýšení energetických úspor do roku 2030 z původních 27 % proti roku 1980 na 30 %, což by českou ekonomiku vyšlo velmi draho.

„S vysokou pravděpodobností lze předpokládat, že náklady na dosažení cíle ponesou spotřebitelé a skrze veřejné rozpočty stát a daňoví poplatníci,“ upozornil ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Server Ekolist.cz připomenul úskalí plánu na zvýšení podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny v EU na 27 %. „Problém je, že EU přijímá lehce bezzubou strategii, protože cíl pro obnovitelné zdroje je příliš nízký. Nebude navíc právně závazná na úrovni jednotlivých členských států, ale pouze pro EU jako celek,“ uvedl ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. Obnovitelné zdroje energie by se také podle listu E15 měly více zapojit do fungování trhů, do budoucna se má upravit jejich podpora a větší instalace mají například ztratit prioritní přístup do sítě.

O tom, že cesta od návrhu Komise k opatření může být dlouhá, podala v prosinci důkaz další zpráva. Po rok a půl dlouhé bitvě zúčastněných stran se konečně posunula reforma hlavního nástroje, jímž chce EU čelit globálnímu oteplování, napsaly Hospodářské noviny. Pozitivní je podle zástupců ČEZ i oslovených analytiků rychlejší stahování přebytečných povolenek, které zajistí dřívější fungování celého systému. E15 se zastavila nad úpravou bezplatného přidělování povolenek průmyslovým podnikům. Kvůli snižování kvót podle deníku hrozí, že by například čeští oceláři mohli přijít o celý zisk. Nová podoba systému obchodování s emisními povolenkami, kterou Evropská komise poslala europoslancům a Radě EU, by podle HN mohla být jasná v únoru tohoto roku.

 

 

/Zdroje: HN, E15, ČTK/