ČEZ hledá nadějné energetické projekty

Investiční fond Inven Capital založený společností ČEZ už zainvestoval do firem s nadějnými energetickými technologiemi necelých 1,2 miliardy korun. Celkem má fond, založený již v roce 2013, k dispozici pět miliard korun.

„Vidíme ročně pět set investičních příležitostí z celé Evropy a Česka,“ říká ředitel Inven Capital Petr Míkovec. Zatím poslední investicí byl srpnový vstup do francouzské carsharingové firmy Vulog. ČEZ vidí budoucnost ve sdílení elektromobilů. Nic například nebrání rozvoji sdílení aut. „Společnost Vulog dokáže do tří měsíců zprovoznit pro kohokoli tři až pět stovek sdílených aut,“ říká Míkovec.

ČEZ už v Česku prodávádalší dva zajímavé produkty v oblůasti řízení energií. Od loňska nabízí ke střešním solárním elektrárnám bateriové úložiště od německé společnosti Sonnen. Zatím pro akumulátory našel stovku zákazníků.

„Instalaci dalších desítek připravujeme. Nejprodávanější velikostí je šest kilowatthodin. To plně pokrývá noční provoz domu a zákazníci tak dosahují až 90procentní soběstačnosti,“ uvádí mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Přes zimu bude firma domácí systémy upravovat pro zimní provoz, aby domácnosti mohly využít maximum vlastní vyrobené energie.

Na začátku září začal ČEZ rovněž nabízet chytré termostaty od německé firmy Tado, jejíž podíl Inven Capital koupil v roce 2015. Ve dvaceti evropských státech a USA prodalo Tado už stovky tisíc zařízení, která dokážou inteligentně řídit systém vytápění. Od srpna umějí regulovat topení i podle předpovědi počasí.

„Produkt je primárně určen pro domácnosti, ale budeme zkoumat i možnosti pro menší podniky, které mají jen o něco vyšší odběry než velké domácnosti,“ dodává Gazdík. Potenciál na českém trhu mají podle Míkovce i další produkty, k nimž ČEZ získal prostřednictvím Inven Capital přístup.

/podle E15/