Čeští novináři nabídli v květnu hned několik pohledů na vývoj solárního průmyslu.

Jedni dokazovali slibnou budoucnost fotovoltaických elektráren u nás, druzí upozornili na krach jednoho z významných německých výrobců panelů a další přinesli osobní zkušenost jejich vlastníků plnou radostí i útrap.

Hospodářské noviny referovaly o tom, že o podíl na decentralizované energetice usilují i největší české energetiky. Nejúspěšnější z velkých hráčů byl loni ČEZ, který nainstaloval 152 střešních systémů a letos plánuje dalších několik set. Podobně je na tom innogy a snahu dále rozhýbat český trh netají ani Bohemia Energy.

Motivací objednavatelů je kromě dotace a úspory za elektřinu i klesající cena panelů a baterií. Právě vyšší konkurence při výrobě panelů přitom, podle informací agentury Reuters rozšířených u nás díky ČTK, stojí za platební neschopností, kterou byla nucena vyhlásit německá společnost SolarWorld. Firma se třemi tisícovkami zaměstnanců, která platila za lídra evropského trhu, neustála tlak levné výroby z Číny.

MF DNES zase přinesla osobní příběh manželů z Železné Rudy, kteří mají na střeše 14 solárních panelů o výkonu 10 kWh. Ročně elektrárny rodině vydělají asi 55 tisíc korun. Ovšem na otázku, zda by si elektrárnu vybudovali znovu, odpovídají rozhodným ne. „Musíme být podnikatelé, takže musíme mít živnostenský list, musíme mít elektronický podpis a musíme ho každý rok za 500 korun obnovovat. Kdybychom neměli počítač, elektrárnu vůbec nemůžeme mít,“ vyjmenovávají administrativní překážky znesnadňující jim život.