Česká republika nesouhlasí s návrhem na úsporu energie v EU o 30 procent

Jak jsme informovali v předcházejícím vstupu, nabízí Evropská komise další energetický balíček s cílem dosáhnout úspor v energetické náročnosti a spotřebě energie. Česká republika patří mezi několik států Evropské unie, kterým se nelíbí Návrh EK na stanovení závazného celoevropského cíle snížit do roku 2030 spotřebu energie o 30 procent.

Podle názoru České republiky chybějí důkazy, proč by se měl měnit těžce nalezený kompromis z roku 2014. Každé opatření – ať se týká úspor či obnovitelných zdrojů – by mělo odrážet konkrétní podmínky té které členské země a její ekonomickou sílu.

Česko nejenže kritizuje plán úspor, ale stát navíc nedokáže na úspory energií čerpat peníze z evropských fondů a pakliže ano, má čerpání značné zpoždění. Podle ministerstva průmyslu a obchodu má Česko v evropských fondech desítky miliard korun, které může využít na snižování energetické náročnosti, peníze se ovšem nečerpají. Může za to hlavně státní správa, konstatuje ministerstvo, které za politiku energetické účinnosti odpovídá. Na energetické úspory je možné získat z Evropské unie přes 51 miliard korun, dalších asi 27 miliard je v programu Nová zelená úsporám, do kterého putují peníze získané prodejem emisních povolenek.

Do konce roku 2020 se musí v České republice ušetřit celkem 50,67 petajoulu energie. Národní akční plán pro energetické úspory (NAPEE) do konce roku 2016 předpokládá úspory ve výši 10,8 petajoulu, které se zatím nepodařilo naplnit. Zmíněných 57 miliard se nachází v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), kde je asi 20 miliard korun. Dalších 17 miliard je v Integrovaném operačním programu (IROP) a třetím největším je pak Operační program Životního prostředí (OPŽP) s 13,5 miliardami. Další prostředky jsou ještě ve fondu pro Prahu. OPPIK zatím zvládá vyčerpat jen osm miliard korun a hodnota úspor zatím bude jen čtyři petajouly namísto plánovaných 20. Ani ministerstvo pro místní rozvoj si nevede lépe, z evropských fondů může proplatit až 17 miliard a zatím přijalo jen 661 žádostí za necelé 1,2 miliardy korun. A schválených projektů je asi jen 300 v hodnotě 600 milionů.

Pokud se stav čerpání peněz nezvýší letos, může být řešením, že administraci energetických úspor převezme MŽP, jehož evropské programy jsou zatím nejdál.

Zdroj: E15